Pr. Paroh Dobrică Marian

Pr. Paroh Dobrica MarianEDUCAȚIE ȘI FORMARE

• ŞCOALA GENERALĂ DIN SATUL CÂNDEŞTI, COM. VERNEŞTI, JUD. BUZĂU între anii 1983 – 1991.
• Cursurile SEMINARULUI TEOLOGIC LICEAL “CHESARIE EPISCOPUL” DIN BUZAU între anii 1991 – 1996.
• FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXA DIN BUCURESTI, SECTIA PASTORALA 1996 – 2000.
• FACULTATEA DE LIMBI ŞI LITERATURI STRĂINE, SECŢIA LIMBI CLASICE, între anii 1998-2004 (cu o întrerupere de doi ani) absolvită, dar nesusţinută încă teza de licenţă.
• STUDII APROFUNDATE (Master’s), din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Bucureşti, Secţia Teologie Istorică, între anii 2000 – 2001.
• DOCTOR al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Bucureşti, Secţia Patrologie și Literatură Creştină Post-Patristică, sub coordonarea ştiinţifică a PR. PROF. DR. VASILE RĂDUCĂ, având ca temă a tezei de doctorat ÎNVĂŢĂTURA DESPRE SFÂNTUL DUH ÎN PRIMELE PATRU SECOLE CREŞTINE, teza fiind susţinută pe data de 6 iulie 2010.

EXPERIENȚA PROFESIONALĂ

• 2000 – 2009 : PROFESOR TITULAR DE RELIGIE LA SCOALA CU CLASELE I-VIII, NR. 117, SECTORUL 6, BUCURESTI; Predare la catedră, Şef de comisie metodică.
• 2005 – 2009 : PREOT MISIONAR DGASPC S4
• 2009 : PREOT PAROH LA PAROHIA GIULEŞTI-SĂRINDAR

MEDIA BISERICEASCĂ

TELEVIZIUNEA TRINITAS:

• 14 martie 2008, în cadrul emisiunii Lumina faptelor bune, realizată de către P. C. Pr. Consilier Mihnea Susan, am participat la dezbaterea cu tema Educația religioasă în centrele de plasament;
• 26 și 27 ianuarie 2009 la emisiunea Patristica, realizată de către P. C. Pr. Dănuț Caloian, am vorbit despre Sfântul Vasile cel Mare, Personalitatea şi pnevmatologia sa;
• 2 aprilie 2009, am participat la emisiunea Cuvânt pentru suflet, pe temele Prietenia – timp de reflecţie în vederea căsătoriei;
• 29 aprilie 2009, la emisiunea Cuvânt pentru suflet, Sfârşitul lumii – pedagogie a îndreptării oamenilor, emisiuni realizate de D-l Nicolae Alboaie;
• februarie 2011 am participat la emisiunea Viaţa parohiilor realizată de Pr. Visarion Alexa, în cadrul căreia am vorbit despre Parohia Giuleşti – Sărindar;
• 14 martie 2011 am prezentat biserica Adormirea Maicii Domnului a parohiei noastre la emisiunea Paşii pelerinului.

RADIO TRINITAS:

• 22 și 25 august 2014 am fost invitat la emisiunea Viața cetății, prezentând câteva date despre numele, istoria și activitatea Bisericii Giulești Sărindar.